Aşık Talibi - Aşık Talibi, Ozanlar - türkü sözü | klibi
Dinlemek istediğiniz Türkü:

TALİBİ COŞKUN (Aşık TALİBÎ)
Talibî, 1904 yılında Şarkışla’nın Tonus (Altınyayla) köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı ise Meryem’dir. Babası çiftçiydi. O nedenle çocukluğu çiftçilik ve çobanlık yapmakla geçti.

Asıl adı Hacı Bektaş’tır. “Talibi” mahlasını ise sevdiği Keklik Emine’ye talip olup ona ulaşamaması nedeniyle almıştır.
Keklik Emine’ye olan tutkusu (ona ulaşamaması) hayatını hazin bir şekilde etkilemiş; Sivas’tan ayrılmasına neden olmuştur. Keklik Emine dayısının kızıdır ve Talibi’ye şiir yazmak ilhamını o vermiştir. Aşıklık alanında kimseden ders almadan kendini yetiştirdi. Geçimini ise şiirlerini topladığı kitaplarını satarak sağlamaya çalıştı.

Bütün yaşamı gurbette geçti. En çok Ankara’da bulundu. Kitapları Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Sivas ve Kayseri de basılarak yayınlandı Talibi Coşkun, her olayı iyi, kötü şiirleştiren bir aşıktı. Keklik Emine’nin aşkıyla içli, hüzünlü şiirler yazdı. Sevgilisine kavuşmadan geride özlem tüten, yüzlerce şiir bırakarak 1976 yılında Ankara’da öldü.

Talibi şiirlerini temiz duygularla, samimi bir dille, yalın bir Anadolu Türkçe’siyle yazmıştır. Şiirlerinde yalnızca kişisel duygularını, düşüncelerini, acılarını yansıtmakla kalmamış; toplumsal gerçekleri, siyasal olayları ve doğal yıkımları da anlatmıştır.

Lirik aşk ve gurbet şiirlerinin yanı sıra, yergi ve taşlamalar da yazmıştır.