Cankat Erdoğan - Cankat Erdoğan, Sanatçı - türkü sözü | klibi
Dinlemek istediğiniz Türkü:

Cankat ErdoğanSivaslı Halk Ozanı Hasan Erdoğan’ın beş çocuğundan birisi olan Cankat Erdoğan 1982 yılında Ankara’da doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Hani hep derler ya “küçük yaşta başladım müziğe” gerçekten bağlama ile daha çocuk yaşlarda tanışmış, hem dinlemiş hem söylemiş….

Türkülerin harman olduğu bir ailede doğup büyüdüğü için saz ile söz hayatının ayrılmaz parçası dahası mesleği olmuştur. Dedesi kemane ustası Süleyman Erdoğan, babası Hasan Erdoğan ile birlikte birçok etkinliklere katılması gelişmesinde etkin olmuştur. Bağlamanın yanı sıra Gitar, Keman gibi enstrümanlar da çalmaktadır. Ayrıca çok iyi bir şelpe tekniğine sahiptir.

1998 yılında TRT Gençlik Korosuna iyi bir derece ile girerek 2 sene görev yapmıştır. Daha sonra TRT Türkiye Ses Yarışmasına katılarak bu yarışmada Bölge birincisi olmuştur. 2001 senesinde askere gitmesi nedeniyle müziğe bir süre ara vermiştir. Askerden dönmesinin ardından İstanbul’da ilk kaseti “Sevdalıyım” ı çıkarmıştır. 2005 yılında ASC Müzik’ten çıkardığı ikinci kaseti “Alın Uzağa Götürün” ile sevenleriyle buluşmuştur. İkinci kaseti kendisine uğurlu gelmiş ve bu kaset birçok etkinlik ve konserlere katılmasına sebep olmuştur.

Söz ve beste çalışması da yapmaktadır. İkinci albümünde yer alan “Alın Uzağa Götürün ve Nazlı Yarim Dönmedin” isimli eserlerin bestesi kendisine aittir. Uzun bir aradan sonra farklı bir sound ile hazırlanan ve özlem ile beklenen “Duy” adlı albümü Haziran-2008’de müzik marketlerde yerini almıştır.
Şimdilerde yoğun bir çalışma içerisinde olan kendisine bu sonu olmayan türkü yolculuğunda sonsuz başarılar….